Kawowa kultura

Dużo mówię o samym procesie przygotowania kawy, o tym jaki smak można z niej wydobyć i o tym jaką rolę odgrywa jakość. Dziś pochylę się na chwile nad rytuałem spożywania przygotowanego napoju i nad tym, jaka kultura się z tym łączy.

Można oczywiście wziąć sobie na szybko jakąś kawę w papierze, na wynos i biec z nią przez pół miasta do jakiś naszych codziennych sprawek.

Można też umówić się z kimś na kawę. Wtedy poświęcamy temu wydarzeniu więcej uwagi niż w pierwszym przypadku. Skupiamy się jednak na samym spotkaniu. Myślimy o spędzaniu czasu z pewną osobą, o rozmowach, o emocjach, o przeżyciach. Mało uwagi poświęcamy temu, jaka kultura stoi za tym pysznym kubkiem. Niewiele obchodzi nas kawowy świat i dokładny smak w kawie ukryty. Jednak jak każda inna kultura i ta kawowa ma swoich miłośników i należytą jej rytualność.

Mówię tu o cuppingu.
Każda mniejsza jak i większa kawowa rodzina, a czasem tez grupa nieznajomych sobie miłośników, spotyka się czasem w mniejszym lub większym gronie, by spróbować kawowych niuansów. Organizowane przez kawiarnie, palarnie albo osoby prywatne spotkania, na których odbywa się cupping są ważnym elementem dla kawowego świata i dla tych świrów kultura takich spotkań powstała.

Na czym taki cupping polega?
Mamy stół i na nim ustawione czarki z kawą, wszyscy chodzimy i siorbiemy analizując nieznane nam dotąd ziarna. To nic, że niektórych już teoretycznie próbowaliśmy. Piliśmy kawę z tego konkretnego kraju, tej odmiany, tej obróbki i tej palarni. Tak naprawdę każda świeżo wypalona paczuszka smakuje zupełnie inaczej. Z grzeczności i ciekawości (i dlatego, że kultura osobista tak nakazuje) warto spróbować każdej kawki na stole i to kilka razy, żeby zauważyć jak zmienia się jej smak wraz ze zmianą temperatury.
Tu rodzi się pytanie. Co mam zrobić jeśli chcę zacząć próbować różnych kaw?
Kupienie naraz pięciu lub siedmiu paczek do domu tylko po to, żeby ich spróbować jest troszeczkę bez sensu. Zamówienie 5 różnych czarnych kaw w kawiarni naraz też troszeczkę mija się z celem. Co zrobić, żeby wejść do tej śmietanki towarzyskiej i pić najnowsze wypały?
Spokojnie, kultura próbowania kawek jest na szczęście chętnie rozpowszechniana przez kawiarnie i palarnie.
Wystarczy, że znajdziesz sobie ulubioną kawiarnie zajmującą się segmentem speciality. Bądź na bierząco z ich wydarzeniami. Śledź na fejsbukach profile różnych palarni i kawiarni. Jeśli ktoś będzie organizował otwarty cupping, na pewno wrzuci o tym posta. Można też przyjść na takie warsztaty (nie każda kawiarnia to oferuje, ale jest jedna na pewno w Poznaniu, która co jakiś czas ma taką opcje).
Przygotowałam też wideo z jednego takiego przedsięwzięcia jakim był otwarty cupping. Każdy mógł przyjść i przetestować.
Zerknijcie jak to wygląda i wejdźcie w link z krótką relacją z takiego wydarzenia.
kultura
https://www.youtube.com/watch?v=bxnE_zgNCuo
Caro.

Zostaw odpowiedź

Używamy Gravatara w komentarzach - zdobądź swój własny!

XHTML: Możesz użyć następujące tagi: <a href=""> <b> <blockquote> <code> <em> <i> <strike> <strong>